BÍLÁ MÍSTA POVÁLEČNÉ HISTORIE

V této části webových stránek se dozvíte něco více o málo známých, dosud nepopsaných a často záměrně opomíjených událostech či tématech, které jsou nerozlučně spjaty s životem na území současné obce v období po skončení druhé světové války. Existuje přitom široké spektrum důvodů, proč je možné tyto události označit jako "bílá místa historie". Od zdánlivé bezvýznamnosti, která dané téma v minulosti postavila na samý okraj zájmu, až po zcela záměrné opomíjení, zkreslování a tabuizování z důvodů ideologických či politických. Připomenutí takových událostí a témat přináší nový pohled na historii obce, umožňuje napravit dřívější jednostranné interpreatce a "dává hlas" těm, kteří byli z historického vyprávění z různých důvodů vynecháni. Odkrývání bílých míst je tedy důležitým krokem k objektivnějšímu a spravedlivějšímu vnímání historie celé obce. (Autor

  • ZEMĚDĚLSKÉ OSÍDLOVÁNÍ - ČÁST 1: ÚVOD

    Po skončení druhé světové války zůstalo skoro celé jihočeské pohraničí téměř úplně vylidněné. Odsun německy mluvícího obyvatelstva nezřídka způsobil, že kdysi živé vesnice se proměnily v opuštěné oblasti, kterým hrozil zánik. Bylo nutné jednat - bez nového osídlení by kulturní krajina zpustla a ztratila svou hospodářskou funkci. Proces zemědělského osídlování v režii nejvyšších představitelů státu měl těnto úpadek zvrátit a vrátit opuštěná území do aktivního života. Vedle procesu individuálního osídlování tomu měla napomoci také činnost zemědělských družstev naplňujících cíle nově prosazované pastvinářské strategie. 

    8. 3. 2025 | Rubrika: BÍLÁ MÍSTA POVÁLEČNÉ HISTORIE

  • ZEMĚDĚLSKÉ OSÍDLOVÁNÍ - ČÁST 2: PASTVINÁŘSKÁ STRATEGIE

    Na části opuštěných lokalit jihočeského pohraničí se tehdejší ministerstvo zemědělství pokusilo obnovit hospodářský život prostřednictvím horských pastvinářkých družstev. Tento ambiciozní projekt měl nejen zajistit efektivní využití pohraniční krajiny při respektování základních bezpečnostních požadavků tehdejší vládnoucí garnitury, ale také stabilizovat nově osídlované pohraniční oblasti. Od samého počátku ale projekt čelil mnoha výzvám - od nedostatku pracovní síly až po zcela nevyhovující infrastrukturu. Definitivní konec pro činnost pastvinářských družstev přišel s novou zemědělskou politikou státu vtělenou do konceptu státních statků. 

    6. 3. 2025 | Rubrika: BÍLÁ MÍSTA POVÁLEČNÉ HISTORIE

  • ZEMĚDĚLSKÉ OSÍDLOVÁNÍ - ČÁST 3: INDIVIDUÁLNÍ OSÍDLOVÁNÍ

    Klíčovou součástí obnovy zemědělského venkova v poválečném pohraničí se mělo stát individuální zemědělské osídlování. Přídělové plány konfiskované zemědělské půdy po odsunutých Němcích měly podpořit vznik nových drobných hospodářství a zajistit soběstačnost zemědělců. Nově příchozí osídlenci, často bez předchozích zkušeností, se snažili navázat na tradiční způsoby hospodaření a oživit opuštěnou krajinu. Znovu osídlit poměrně zaostalé a mnohdy značně odloučené lokality jihočeských příhraničních oblastí se však cestou individuálních přídělů nedařilo přesně podle plánu. 

    9. 3. 2025 | Rubrika: BÍLÁ MÍSTA POVÁLEČNÉ HISTORIE


inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting